Anasayfa / Ceza Hukuku / İdam Cezası Olan Ülkeler

İdam Cezası Olan Ülkeler

Son zamanlarda gündem olan konulardan biri idam. Özellikle cinsel suçların önlenmesi için toplumda bir çok kesimde karşılık bulan bir gündem konusu idam. Buna ek olarak kimyasal hadım ve diğer bazı caydırıcı cezalar da söz konusu suçun önlenmesi için konuşulan konular arasında. İdam ve kimyasal hadımla ilgili yasal düzenlemeler yapılacak mı, hangi yaptırımlar uygulanacak, hangi durumlarda idam hangi durumlarda kimyasal hadım seçeneği kullanılacak şimdilik bilinmiyor ancak Dünya’da idam cezasını uygulayan ülkeler var.

1) Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 

Tamamında olmasa bile yaklaşık 30 eyaletinde idam cezasının uygulandığı biliniyor. Özellikle Teksas eyaletinde idam cezasının çokça uygulandığı biliniyor.

2) Afganistan

İdam cezasının uygulandığı bir başka ülke de Afganistan. Recm de yaygın olarak uygulanıyor.

3) Belarus

Belarus kıta Avrupası’nda idam cezasını uygulayan tek ülke.

4) Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri’nde idam hala yürürlükte ancak yaygın olarak kullanılmıyor.

5) Çin 

Çin İdam konusunda başı çeken ülkelerden biri. Uluslararası Af Örgütü, “2014 yılı İdam Cezaları” raporuna göre Çin infazda liste başında. Veriler açık olmadığı için Çin’de kesin idam sayısı bilinmiyor. Uluslararası Af Örgütü’nün tahminlerine göre Çin’de 2015 yılında binin üzerinde kişi idam edildi.

6) Endonezya

Yılda ortalama 10 kişi ölüm cezasına çarptırılırken, bu ceza daha çok kurşuna dizme şeklinde uygulanıyor.

7) Jamaika

1988 yılında idamı kaldıran Jamaika, ülkedeki suç oranlarının önüne geçemeyince 2008 yılında tekrar geri getirdi.

8) Japonya

ABD’den sonra idam cezası bulunan en gelişmiş ülke Japonya. Japonya’da cinayet ve vatana ihanet suçlarına idam cezası uygulanıyor. 1946- 1993 yılları arasında Japon mahkemeleri 708 idam cezası kararı almış ve bunların 608’ini uygulandı. Sonraki yıllarda bu rakamlar giderek azalsa da yıl içerisinde en az iki kişiye idam cezası uygulanıyor. Japonya’da bu ceza asarak gerçekleştiriliyor.

9) Katar

Zengin ülkelerden biri olan Katar’da idam cezası uygulayan ülkelerden, vatana ihanet, katiller ve tecavüzcülerin yanı sıra eşcinseller de ölüm cezasına çarptırılabiliyor.

10) Suudi Arabistan

Suudi Arabistan idam oranının en yüksek olduğu ülkelerden. Çeşitli suçlardan yılda 100’e yakın kişiye idam cezası uygulanıyor. Diğer ülkelerden farklı olarak Suudi Arabistan’da idamlar genelde kılıçla kafa kesme şeklinde uygulanıyor.

Dünya üzerinde birçok ülkede idam cezası var, bazıları bunu uygularken bazıları bunu uygulamıyor.

Yukarıdaki ülkelerin dışında aşağıda yer alan ülkelerde de idam cezası var:

Antigua ve Barbuda, Bahama, Bangladeş, Barbados, Belarus, Beliz, , Botsvana, Burundi, Çad, Çin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Eritre, Etiyopya, Filipinler,Gabon, Gana, Gine, Guatemala, Guyana, Güney Kore, Hindistan, Irak, Kamerun, Kırgızistan, Komor Adaları, Kuveyt, Küba, Laos, Lesoto, Libya, Lübnan, Malavi, Malezya, Mısır, Moğolistan, Nijerya, Oman, Özbekistan, Pakistan, Ruanda, Saint Lucia, Saint Vincent ve Granada, Sierra Leone, Singapur, Somali, St. Kitts ve Nevis, Sudan, Suriye,Swaziland, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Tayvan, Trinidad ve Tobago, Uganda, Ürdün, Vietnam, Yemen, Zambiya, Zimbabwe.

Yasalarında olmasına rağmen son yıllarda idam cezasını uygulamayan ülkeler:

Bahreyn, Benin, Brunei, Burkina Faso, Cezayir, Fas, Gambiya, Grenada, Kenya, Kongo Cumhuriyeti, Madagaskar, Maldivler, Mali, Moritanya, Myanmar, Nauru, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti, Papua Yeni Gine, Rusya, Sri Lanka, Surinam, Tıgı, Tonga, Tunus.

İlginizi Çekebilir.

Kast Nedir? Olası Kast ve Doğrudan Kast Tanımları

5237 sayılı TCK’nun “Kast” başlıklı 21. maddesi; “(1) Suçun oluşması kastın varlığına bağlıdır. Kast, suçun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir